Stinas podcast samlet på et sted

KROPPEN SOM VEJVISER

Meditationer, digte og inspirerende interviews

Velkommen til dig!

Alt for få af os er i kontakt med vores krop ud over, når den er syg, smerter eller opspændt. De færreste af os har lært, hvordan vi lytter til vores krop.

Det vil jeg virkelig gerne undersøge nærmere her i min podcast – og dele med dig, der lytter, så du kan blive inspireret.

Jeg deler både fra mit eget liv, og interviewer andre skønne mennesker, hvordan de er kommet i gang med at kommunikere og være i kontakt med deres egen krop, hvordan deres liv var før det, og hvordan de har det nu. 

Min intention er, at du kære lytter, får glæde af det du hører, og at du vil opleve at have lært noget undervejs. Og at du får lyst til at handle på noget i dit eget liv, søge mere information og viden, og måske kan du afprøve og integrere det, du tror kan virke for dig, ved at bruge kroppen som vejviser.

Du kan lytte med på podcasten her på min hjemmeside, eller der hvor du normalt lytter til podcast – og du kan også lytte med på min YouTube kanal, hvis du foretrækker det.

Podcast episode #1 Intro til Kroppen Som Vejviser

Dette er en kort introduktion til podcasten, og det er et godt sted at starte, hvis du er helt ny i “mit space”.

Links til alle podcast interviews

Podcast episode #11 Kroppen som vejviser eller vildleder? | Morten Lind

 

I denne episode taler jeg med Morten Lind, speciallæge og overlæge i anæstesi og intensiv terapi, familiefar og sportsmand.

Morten har truffet nogle ret usædvanlige valg i livet, og hans krop har været sat på prøve mange gange. 

I podcasten taler vi bl.a. om:

  • Hvad der fik Morten til at stoppe op i livet, selvom han havde “alt”
  • Krise, skilsmisse, stress, kærestesorg og rigtige venner
  • At vælge at blive “semi-pensionist” i en alder af 50 år
  • Følelsen af rastløshed — et “hul” indeni, der hele tiden vil fyldes op
  • Accept og taknemmelighed

Podcast episode #10 Kroppens mange sprog | Tobias Anker Stripp

 

I denne episode taler jeg med Tobias Anker Stripp, læge (cand.med.), forsker (phD)og certificeret reiki mester.

For mig var det en lærerig og inspirerende samtale, som har udvidet min forståelse af kroppen som vejviser.  Jeg håber du også får glæde af Tobias’ viden og visdom.

I podcasten taler vi bl.a. om:

  • Tobias interesse i det eksistentielle og åndeliges betydning for sundhed og sygdom
  • Meningsfuldhed og refleksion over sit formål med livet
  • Hvad kroppens formål egentlig er
  • Den videnskabelige viden vi har om kroppen

Podcast episode #9 Kroppen som kompas i et travlt liv | Melissa Thøgersen

I denne episode taler jeg med Melissa. Hun er født og opvokset i USA, har boet i Danmark i 11 år, gift og har tre børn og så arbejder hun i en international virksomhed.

Hun deler bl.a., hvordan hun mærker stemninger og kommunikerer med sin krop. Men hun har ikke altid lyttet til, når kroppen råbte på pauser. Du kan glæde dig til at høre, hvordan hun for nylig har lært at skabe mere overskud og positiv energi i en travl hverdag.

#8 Her begynder 2026: Indsigter og nytårsmeditation | Stina Bavnhøj

I denne episode samler jeg op på året og kigger fremad. 

Du kan bl.a. høre om:

  • Hvorfor det er værd at lytte til de 5 gæster jeg har interviewet
  • Min indre rejse i 2025, og hvordan det kan gøre en forskel for dig og din udvikling
  • Energierne i december 2025 og det nye år 2026

og en 10 minutters guidet NYTÅRSmeditation til dig til at skabe retning for dit nye år med mulighed for at manifestere lige præcis dét, du ønsker.

Janne har været på en ret vild rejse de sidste fire år. Hun fortæller, hvordan en smerte i højre arm og mødet med en fysioterapeut blev hendes wake up call og gjorde, at hun satte bremsen i og ændrede kurs i sit liv. Først da begyndte hun virkelig at lytte til sin krop og forstå dens signaler.

Du kan også høre Janne fortælle om en næsten uvirkelig oplevelse hun havde, da hun var på et retreat og stod under et træ i regnvejr, og som hun først bagefter kunne se, var en klar besked til hende.

Podcast episode #6 Sensitive børn, sjælens sprog og kroppens visdom | Sanne Badino

 

Sensitive børn har en kæmpe plads i Sannes hjerte, og det er hendes store ønske, at de og deres forældre imødekommer sensitiviteten fremfor at undertrykke den. Hvordan det er muligt, fortæller Sanne om i denne episode.

Glæd dig også til at høre om en alternativ vej til fertilitet.

Et møde med en healer og clairvoyant da hun var 18 år, åbnede døren til, at det nu mere end 20 år senere er blevet Sannes levevej.

Podcast episode #5 Vi er sjælfulde energivæsner | Nina Bentzon

Hvis du vil inspireres til at bruge din krop som vejviser, så kan du virkelig glæde dig til at lytte til samtalen med Nina Bentzon.  Jeg fik gåsehud flere gange undervejs, for Ninas livshistorie og store visdom er usædvanlig. Vi talte om, hvilke konsekvenser det kan have at give sin energi til andre, en alternativ vej ind i at undfange børn og om at gå stuegang i sig selv.

Podcast episode #4 Rejsen ud og hjem til sig selv | Mette Maja Mouritsen

Lyt til denne nærværende samtale med Mette Maja Mouritsen. Hun har altid været meget fysisk aktiv, og selvom hun løb 3 lange ture om ugen og arbejdede som læge, så var kontakten til kroppen overvejende på det motoriske plan, og hun oplevede at blive ramt af stress, da hun var midt i 40’erne. Mindfulness blev den første åbning for hende til det at mærke sig selv og sin krop igen.

Podcast episode #3 Mød kroppen med kærlighed | Jonna Eierslev Christensen

Jonna deler kærligt ud af sin visdom og egne erfaringer gennem sit nu 70-årige liv, hvor hun har bevæget sig fra at være en “redder” til at være et kærligt og ansvarligt vidne til sig selv, sine klienter og sine relationer. Og så har hun udviklet Samskabertrekanten og jeg vil også kalde hende en “fødselshjælper” – for hun hjælper de klienter, der kommer til hende med at få et nyt liv, ved at forløse traumer, smerter og blokeringer.

Podcast episode #2 Stinas stresshistorie og vej til at bruge kroppen som vejviser

Lyt til min egen stresshistorie, og hvordan jeg har lært at få øje på, at alt hvad jeg møder i form af smerter, sygdom, sorg og andre krisesituationer er fine gaver, der venter på at blive foldet ud.

Om det umiddelbart giver mening eller ej, så lyt med og bliv inspireret og få også et af mine værktøjer, som jeg bruger dagligt til at træne min opmærksomhed til nuet – og til kroppens signalere.